Terorisms un katastrofas: Kā tas ietekmē valūtu tirgu  

Nesen notikušajos 13.novembra terora aktos Parīzē, par kuriem atbildību uzņēmās Islāma valsts, gāja bojā 129 cilvēki. Šis terora akts nebija vērsts uz valūtu tirgu, simbolisku struktūru vai valdības ēku. Tas tika virzīts uz nevainīgiem cilvēkiem. Visa pasaule sekoja līdzi šiem notikumiem un vienojās solidaritātē. Tomēr interesanti ir arī tas, kas notiek valūtu tirgū. Kā valūtu tirgus reaģē uz šādiem notikumiem un vai tas maz ir ētiski – pelnīt uz citu nelaimes?

Pirmajā tirdzniecības dienā pēc terora akta, Francijas valūtu tirgus indekss nokrita par 1%, tomēr dienas laikā spēja atgūt savas pozīcijas. Tāpat notika arī ar EuroStoxx 50 valūtas indeksu. Euro Stoxx 50 ir viens no pazīstamākajiem Eiropas indeksiem. Šis indekss apkopo 50 lielākās eirozonas kompānijas pēc tirgus kapitalizācijas rādītāja. Tirdzniecības sesijas atvēršanas brīdī, tas bija zems, tomēr vēlāk spēja atkal atgūt savas pozīcijas. Bet tas nenozīmē, ka citi sektori necieta no šī terora akta.

 

Kā zināms, Parīze ir viens no iecienītākajiem tūrisma galamērķiem. Un terorisms atstāja diezgan lielu ietekmi  uz šo sektoru. Kā rāda statistika, teroristu uzbrukumu dēļ tika radīts 2 biljonu zaudējums tūrisma sektoram. Kā redzams augstāk, Francijas viesnīcu ķēdes Accor.S.A akcijas krita par 5%, Air France –KLM akcijas nokrita par 6%, savukārt pazīstamā uzņēmuma Groupe Eurotunnel S.A akcijas nokrita par 3%. Tie ir lieli zaudējumi, jo Francijas budžetu lielā mērā sastāda tieši ienākumi no tūrisma, kuri sastāda apmēram 57 biljonus katru gadu.

 

Reakcija uz teroru

Bieži vien reakcija uz terora aktiem ir emocionālā līmenī nevis balstīta uz faktiem. Piemēram, īss gāzes padeves pārrāvums no Irākas nespēj ļoti ietekmēt gāzes cenas pasaulē, tomēr baumas vai bailes no terora aktiem bieži vien spēj izraisīt cenu kustības. Piemēram, 2004.gadā, kad islamistu kaujinieku Saūda Arābijā uzbruka un nogalināja ārzemniekus, jēlnaftas cena pieauga līdz $2.50 jau nākamajā dienā. Līdzīgi ir arī ar Sīriju, jo kopš tā ir viena no lielākajām naftas piegādātājām, Parīzes terora akti ietekmēja naftas cenas. Ņemot vērā faktu, ka terora akti bieži vien ļoti ietekmē naftas tirgu, tiem investoriem, kuri Forex tirgū tirgojas ar nafu, būtu nepieciešams diversificēt jeb dažādot savu portfelti. Tāds portfelis, kurš sastāv tikai no akcijām, kuras pieder dažādām ar naftu saistītām kompānijām, ir apdraudēts, jo to ļoti ietekmē terora akti un dažādas baumas.

Industrijas, kuras pakļautas terora draudiem

Kā jau minējām, ir noteiktas industrijas, kuras visvairāk reaģē uz teroristu aktivitāti.

Gāzes un naftas kompānijas

Lielās naftas kompānijas, piemēram, Exxon Mobil Corp. (XOM) un ConocoPhillps (COP) visvairāk ietekmē terorisms. Ja vien piegādes pārtraukums nav pārāk ilgs, naftas cenas joprojām var pakāpties uz augšu.

Lidsabiedrības

Kā parādīja 9/11 asiņainie notikumi, lidsabiedrību akcijas var tikt ietekmētas terora aktu dēļ. Pēc tam, kad policija Lielbritānijā paziņoja par vērienīgu teroraktu novēršanu lidmašīnās, kam bija jādodas no Lielbritānijas uz ASV, biržu indeksi Eiropā kritās. Uzmanīgākie investori sāka atbrīvoties no lidsabiedrību, Londonas lidostas, operatorkompāniju un pat tās kompānijas akcijām, kura gatavojas pirkt Londonas lidostu.

Automašīnu industrija

Arī automašīnu industrija ir viena no tām, kura var ciest, ja tiek publicētas baumas vai arī notiek reāli terora akti. Automašīnu kompānija ir diezgan sensitīvas pret degvielas cenām.

Noteikt savu STOP

“Stop-loss” ir orderis, kas aizver zaudējošu pozīciju par Tavu noteikto maksimāli atļauto zaudējumu cenu šajā darījumā. Lai cik dīvaini nebūtu, Stop loss orderis ir „labs draugs”, jo nepieļauj lielus zaudējumus vienā darījumā, ja to prātīgi izmanto savā labā. Tieši tāpēc ir ļoti svarīgi, ja iegādājies akcijas no kompānijām, kuras ietilpt šajās terorisma riska kategorijās, noteikti savu stop –loss līmeni.  Tā ir iespēja nepazaudēt savu naudu.

Katastrofu ietekme uz valūtu

Stihijas var sadalīt 3 grupās: mākslīgās, dabas un sociālās katastrofas. Mākslīgās stihijas saistītas ar cilvēku rūpniecisko darbību. Sprādziens lielā rūpnīcā, noslīkusi naftas platforma  – tas viss izraisa ietekmi uz valūtu vērtību. Savukārt pie dabas katastrofām tiek pieskaitīti cunami, orkāni, meteorītu krišana utt..Savukārt sociālās katastrofas ietver sevī tautas neapmierinātība un dažādas demonstrācijas. Piemēram, piketu laikā ekonomika cieš no tā, ka zaudē iespējamo peļņu, ko būtu ieguvusi, ja nenotiktu šis pikts.

Kā tas ietekmē tirgu?

2010.gada 22.aprīlī notika Meksikas līča naftas izplūdums. Meksikas līča naftas izplūdums bija naftas izplūdums ASV ekonomiskajos ūdeņos Meksikas līcī 2010. gada trīs mēnešos. Tā bija lielākā naftas noplūde jūrā naftas ieguves vēsturē. Tas izsauca sterliņa mārciņas kritumu.

 

2011.gada 11.martā notika viena no spēcīgākajām zemestrīcēm pie Japānas krastiem, kas izraisīja katastrofiskus zaudējumus. Šis piemērs spilgti parāda to, kāda var būt tirgus reakcija. Pretēji tam, lai jenas vērtība kristos, tā sāka augt. Tas notika tāpēc, ka Japānai bija milzīgas zelta rezerves, kuras tika pārdotas un nauda tika novirzīta, lai atbalstītu bankas sistēmu. Tas ļāva valūtai nekristies pāris dienas.

2013.gada 17.aprīlī Teksasas pilsētas Vesta rūpnīcā, kas nodarbojas ar mēslojuma ražošanu, notika sprādziens. Pēc šī sprādziena Adair Grain Inc akcijas sāka strauji kristie. To vari aplūkot eToro sistēmā.  Tas lika pieaugt dolāra vērtībai, jo investori pārdeva šīs kompānijas akcijas un sāka iegādāties dolārus.

Kā redzams, gan terorisms, gan arī dažādas katastrofas ietekmē valūtas un akciju vērtību, tāpēc vienmēr, kad notiek šāda veida katastrofas, tiek izteikti terora draudi vai arī notiek konkrētas teroristiskas darbības, Tu zināsi, ka tas noteikti ietekmēs arī valūtu tirgu un akciju vērtību.

 

 Nav pievienots neviens komentārs

Vārds  
E-pasts  


− 4 = 4