Cik iespējams nopelnīt ar naftas palīdzību?  

Pirms vairāk nekā 150 gadiem ASV otra lielākā rūpniecības nozare bija vaļu eļļas ieguve. To izmantoja gandrīz katrā mājsaimniecībā, lai to apgaismotu. Pieprasījums auga un vaļu skaits okeānā strauji samazinājās, tieši šī iemesla dēļ vaļu eļļas cenas strauji pieauga. Cilvēki pārorientējās uz citu enerģijas veidu, tādā veidā 9 gadu laikā vaļu eļļa tika aizstāta ar naftu. Ikviens no mums noteikti dzirdējis, ka naftas cenas samazinās – bet kāpēc un vai šajā situācijā ir iespējams nopelnīt?

Ķīnas ekonomikas bremzēšanās

Viens no iemesliem, kāpēc naftas cenas krīt, ir Ķīnas ražošanas dati. Tie parāda, ka rūpnīcu aktivitāte Ķīnā ir zemākā pēdējo sešu gadu laikā. Tas, protams, rada bažas, ka pasaules otrajā lielākajā ekonomikā var sākties strauja izaugsmes tempu bremzēšanās.

OPEC atbalstītā pārprodukcija

80.gados, kad naftas cenas kritums bija tikpat liels kā šobrīd, OPEC kartelis par aptuveni trešo daļu samazināja savu ražošanas apjomu un tādā veidā mēģināja noturēt cenas puslīdz augstā līmenī. Tirgus dalībnieki gaidīja, ka OPEC atkal rīkosies pēc šī paša scenārija, tomēr ekspektācijas tika pieviltas, jo OPEC turpināja ražot un eksportēt naftu, tādā veidā atbalstot tās pārprodukciju. OPEC ir starptautiska organizācija, kas uz doto brīdi iekļauj 12 naftas eksportētājvalstis: Alžīrija, Indonēzija, Irāna, Irāka, Kuveita, Lībija, Nigērija, Katara, Saūda Arābija, Apvienotie Arābu Emirāti, un Venecuēla. Pirms vairāk kā 30 gadiem OPEC tirgus daļa bija 50% -70%. Pieņemtā lēmuma dēļ OPEC strauji zaudēja ietekmi un nu viņiem bija vien 30% ietekme. Visticamāk, OPEC nebija gatavs vēlreiz zaudēt šo pozīciju.


Cenu izmaiņas

Kā redzams jēlnaftas cenu izmaiņas grafikos, naftas cenas turpina slīdēt lejup. Zemāk vari apskatīt Brent” un WTI markas jēlnaftas cenas izmaiņas ASV dolāros par barelu kopš 2011.gada.

 

 

 

Avots: Bloomberg

Tu varbūt jautāsi – kāpēc man būtu jāuztraucas par naftas cenu, ja mēs to nepērkam un nepārdodam? Ja Tu tirgojies ar valūtu, ir viens svarīgs iemesls. Populārākie  valūtu pāri krīt un aug pateicoties tieši cenai par bareli. Cena par naftu ir kļuvusi par svarīgu indikatoru ekonomikas pasaulē pēdējo 10 gadu laikā. Eksperti prognozē, ka tas nemainīsies. Kā redzams Etoro sistēmā, piemēram, USD/CAD valūtu pāris kļūst lētāks, kad paaugstinās naftas cena. Saikne starp naftas cenu un daudzu valstu ekonomikām ir balstīta uz pāris faktiem:

  • Valstu ekonomikas ar augstu naftas piegādi ir ieguvējas no naftas cenas paaugstināšanās.
  • Valstu ekonomikas, kuras ir atkarīgas no naftas importa, iegūst no naftas cenas samazināšanās un zaudē, kad tā paaugstinās.
  • Ja valstu ekonomika ir stipra, tās valūta ir stipra arī Forex tirgū.

Ja ekonomika palēninās, tā valūta zaudē vērtību

 

 Nav pievienots neviens komentārs

Vārds  
E-pasts  


− 2 = 1