Bitcoin – lieliska investīciju iespēja vai riskanta loterija?  

Vēl 2013. gada novembrī popularitātes un vērtību tempus uzņemošā valūta BitCoin bija sasniegusi savus augstumus – vienu BitCoinu varēja iegādāties par 1000 ASV dolāru. Pēc pārsteidzošajiem notikumiem ar pasaulē lielāko BitCoin tirgoni Mt. Gox, viena BitCoina vērtība šobrīd ir samazinājusies uz pusi. Kas tad īsti notika un kā tas ir ietekmējis BitCoin tirgu visā pasaulē?

 

Mt. Gox bankrots un tā ietekme uz Bitcoin

Mt. Gox bija Tokijā bāzēts lielākais BitCoin tirgotājs visā pasaulē. Šīs interneta platformas noteiktās BitCoin vērtības tika uzskatītas par standartu un varētu apgalvot, ka Mt. Gox kontrolēja digitālās valūtas tirgu. Lielākais digitālās valūtas tirgonis darbojās līdzīgi kā brokeru sabiedrības – uzturēja valūtu tās lietotāju kontos. Kādā vakarā Mt. Gox pēkšņi slēdza savu interneta vietni atstājot paziņojumu, ka tas ir saskāries ar darījumu veikšanas problēmām. Šobrīd Mt. Gox ir pasludinājis bankrotu. Valūtas tirgoņa zaudējami lēšami 500 miljonu ASV dolāru apmēros, nerunājot par neapmierinātajiem lietotājiem, kas zaudējuši savu investēto naudu un ticību valūtas nākotnei. Ko no šī gadījuma mācīties? BitCoin oponenti var māt ar galvām un atgādināt, ka šī valūta ir riskanta, jo tā ir decentralizēta un krīzes situācijās lietotājus no zaudējumiem neviens nepasargās. Publiskajā telpā parādījušies minējumi, ka vājās drošības sistēmas dēļ, pie Mt. Gox sistēmas piekļuvuši hakeri, kuri arī paņēmuši to, ko lielākais digitālās valūtas tirgotājs nespēja nosargāt. Šobrīd no BitCoin iegādes un tirgošanas sāk attiekties pat jaunās valūtas patrioti. Turklāt BitCoin kritiķi aizvien uzsver digitālās valūtas nestabilitāti un iespējamos hakeru uzbrukumus ikvienam BitCoin valūtas īpašniekam veikto darījumu laikā.

 

Uzticības atgūšana

Pēc BitCoin krīzes, ja tā to var nosaukt, valūtas uzturētājiem ir jāmeklē līdzsvars BitCoin cenās, lai lietotāji arvien vēlētos to iegādāties. Dažu mēnešu garumā BitCoin nepieciešams saglabāt pieņemamu cenu, lai tas varētu atsākt savu augšupeju un sasniegt tādas virsotnes kā 2013. gada novembrī. BitCoin vērtību ietekmē arī Krievijas un Ukrainas mainīgā situācija, līdz ar to tiek ietekmēts BitCoin pieprasījuma un piedāvājuma apjoms. Atkopšanās un uzticības atgūšanas periodu kriptovalūtai apgrūtina arī mediji, kuri priecājas par katru negatīvo notikumu BitCoin pasaulē, plaši to sludinot lielos virsrakstos. Uz doto brīdi Bitcoin ir vāji novērtēts kā valūta, bet tai saskata milzu potenciālu kļūt par finanšu instrumentu, ar kuru norēķināties par precēm vai pakalpojumiem. Likumsakarīgi, ka BitCoin lietotāji ir nobijušies un zaudējuši ticību valūtas nākotnei, līdz ar to ir samazinājies darījumu skaits un kritusies valūtas vērtība. Turklāt, BitCoin īpašnieki vairs neuzticas oficiālajām tirgošanās platformām, tāpēc tirgojas savā starpā, izmantojot tikai sev zināmus tīklus un platformas. Šādu darījumu iespaidā tiek izkropļota BitCoin pieprasījuma līkne un reālās pieprasījuma/piedāvājuma situācijas apzināšana.

 

Lai gan kriptovalūta pēdējā laikā pārdzīvojusi trauksmainus notikumus un tai šobrīd nav īpašas stabilitātes, BitCoin tiek izteiktas pozitīvas nākotnes iespējas. Digitālā valūta tiek uzskatīta par finanšu inovāciju, kas nākotnē varētu pilnīgi mainīt sabiedrības pirkšanas un pārdošanas paradumus. Piemēram, iegādājoties automašīnu par BitCoiniem, tās īpašnieks auto varēs iedarbināt tikai ar speciālu karti vai čipu, kurā integrēti īpašnieka darījumi ar BitCoin. Šajā kartē jeb čipā tiktu ietverta informācija, ka par šo auto jaunais īpašnieks veicis darījumu ar BitCoin.

 

Banku interese par digitālajām valūtām

Arī bankas, kuras pamatā noliedz digitālo valūtu, ir sākušas meklēt un apzināt veidus, kā izmantot digitālās priekšrocības savā labā. Piemērām, bankas izveidojot BitCoin līdzīgu sistēmu, varētu veikt darījumus ar savām meitas sabiedrībām, izveidojot savas kriptovalūtas. Šādas banku radītās kriptovalūtas būtu apdraudējums BitCoin, jo bankām, izveidojot savu digitālo valūtu, tās iegūs lielāku uzticamību drošības un stabilitātes ziņā kā līdzšinējais BitCoin. Lai gan digitālajai valūtai tiek prognozēta nākotne kā inovatīvai apmaksas tehnoloģijai, tomēr tiek apšaubītas BitCoin iespējas kļūt par alternatīvu valūtu. Tāpēc BitCoin nākotnē iespējami divi scenāriji. Viens no tiem ir kļūt par vispār pieņemtu valūtu, ar kuru sabiedrība tirgojas un pastāvīgi uztur to savā īpašumā, nemainot tos pret reālo valūtu. Savukārt otrs scenārijs ir kļūt par vietni, kura tiek uzturēta kā tiešsaistes (online) naudas apmaiņas platforma, kurā lietotāji var mainīties ar naudu (veikt samaksu) ar mazāku komisijas maksu, kā veicot darījumus banku kontos.

 

Bitcoin nākotnes izaicinājumi un konkurence

Lielākais nākotnes izaicinājums šai kriptovalūtai būs saglabāt tās izmaksu priekšrocības situācijās, kad nāksies saskarties ar lielākiem valstiskajiem regulējumiem un augstākām ekspluatācijas izmaksām. Kā vēl viens no BitCoin lielākajiem izaicinājumiem ir – konkurence. Šī ir tikai pirmā un iespējams populārākā kriptovalūta līdz šim, bet arvien vairāk interesentu vēlas pārņemt BitCoin modeli un izveidot paši savu digitālo valūtu. Piemēram, Litecoin un Dogecoin ir uzsākušas savu darbību, lai nodrošinātu pietiekoši spēcīgu konkurenci BitCoin.

Vai var nopelnīt no Bitcoin kursa krituma?

Attēls 1 Bitcoin vērtība ASV dolāros 2013. maijs – 2014. Maijs.

Kā redzams Attēlā  – Bitcoin vērtība savu straujo izrāvienu sāka 2013. gada oktobrī, bet jau decembrī piedzīvoja krasu kritumu, un ar atsevišķām svārstībām turpina kristies vēl joprojām.

 

Tradicionālajām valūtām ir lieliska īpašība, ka var pelnīt ne tikai uz to kursa kāpumu, bet arī uz to kritumu („Going short” – veicot īso darījumu). Redzot Bitcoin kursa lejupslīdi daudzi sāka meklēt iespēju kā veikt īsos darījumus, liekot likmi uz turpmāku kursa lejupslīdi. Diemžēl šāda iespēja priekš Bitcoin valūtas pagaidām nav pieejama. To varētu teorētiski veikt, slēdzot darījumu līgumus ar kādu Bitcoin īpašnieku, bet realitātē tas ir ļoti grūti izdarāms un riskants pasākums, jo tam nebūtu nekādas regulācijas un garantiju.

 

Laikā, kad Bitcoin bija augoša vērtība, parādījās iespēja to iegādāties un ļoti vienkāršotā un ērtā tirgot kā akcijas. Šādu iespēju piedāvā tirdzniecības platforma eToro, kas ar pāris klikšķiem ļauj savā īpašumā iegūt tiesības uz noteiktu Bitcoin apjomu, ko vēlāk varētu pārdot.

Attēls 2 – Cik varēja nopelnīt, investējot bitcoin.

Pagaidām Bitcoin nākotne vēl ir miglā tīta, bet ir skaidrs, ka attīstoties digitālajiem norēķiniem, arvien vairāk pieaugs arī pieprasījums pēc digitālajām valūtām. Tas ir arguments par labu Bitcoin un ļoti iespējams, ka tas vēl atgūsies un pārtaps no riskantas investīcijas par labu peļņas avotu. Attiecīgi ir vērts sekot līdzi Bitcoin notikumiem un kursam, lai varētu paspēt noķert tā kursa zemāko punktu pirms tas uzsāks savu nākamo izaugsmi. To brīdi gaidot, ir vērts jau ievingrināt roku akciju tirdzniecībā, kaut vai izmantojot demo kontu šeit vai īsto kontu ar 20$ dāvanu karti. Lai veicas!

BitCoin ir virtuālā valūta, kura nav pakļauta kādas bankas kontrolei. BitCoin radīšanu nodrošina visi tās lietotāji, izmantojot datora skaitļošanas jaudu, risinot matemātiskus uzdevumus. Pēc uzdevumu atrisināšanas tiek saņemti BitCoin. Tāpat kā reālā nauda – eiro, dolārs vai jebkura cita valūta, arī BitCoin ir jātērē, jāuztur apgrozībā, tāpēc speciālās interneta platformās tiek veikti darījumi ar šo digitālo valūtu. Šī valūta nav fiziski taustāma, bet tās daudzumu katram tās īpašniekam var noteikt fiksējot veiktos darījumus ar BitCoin, kas saglabājas vienotā sistēmā.

Autors:
  1. Es nopelnīju DAUDZ uz Bitcoin, nebūtu nedaudz zaudējis ar Gox affēru, būtu krietni vairāk, bet tas bij paredzams un risku apzināju. Bitcoin pirkšanā vadijos pēc vilciena stratēģijas.. kad trends ieskrējies, to grūti apturēt dēļ inerces. Tā pat arī šajā gadijumā. Skaidrs bij ka būs plīsiens, tikai jautājums kad. Tikmēr es pelnīju un daudz ar zeltu bij līdzīgi vienā posmā. Gaidu ar nepacietību, kas notiks ar šo virtuālo naudas vilcienu 🙂

    Pievienoja: edgars @ 29.04.14 - 14:29
    Reply

Vārds  
E-pasts  


7 × 9 =